تازه‌های احساسات فرهنگی
Autism And Art

آخرين اخبار و رويداد‌ها
poster AutismArt For Autism

رکورد۲۶ میلیاردی برای هفتمین حراج نقاشی تهران

Senses Haraj 1 Senses Cultural:  هفتمین دوره‌ حراج تهران، روز جمعه، 16 تیر ماه در هتل پارسیان آزادی با مجموع فروش 26 میلیارد و 113 میلیون تومان برگزار شد تا رکوردی تازه برای این هنر ثبت شود و نشان دهد که نقاشی ایران می‌تواند  همچنان به دوران پررونق خود در اقتصاد این هنر استمرار دهد. فروش بالاتر از یک میلیارد تومان ۵ اثر از جمله نکات بی‌سابقه در تاریخ حراج تهران به شمار می‌رود که در این دوره به دست آمد.

رکورد اول حراج، چنان‌چه پیش‌بینی می‌شد باز هم به اثری از سهراب سپهری، نقاش و شاعر فقید تعلق گرفت که در این دوره به مانند چند دوره‌ی قبل، دو اثر در حراج داشت. تابلوی بزرگ‌تر این هنرمند با فروش 3 میلیارد و 100 میلیون تومان رکوردی تازه برای سپهری ثبت کرد و چنان‌چه حدس زده می‌شد رکورد اول حراج هفتم را به نام خود ثبت کرد.

در رده دوم اثری از پرویز تناولی قرار گرفت که در بین آفرینش‌های او منحصر به فرد محسوب می‌شد، با فروش 2 میلیارد و 500 میلیون تومان، که مطابق با برآورد قیمت آن بود  و به فروش رسید. به جز این دو اثر، اثری کوچک‌تر از سهراب سپهری، اثری از محمد غفاری (کمال‌الملک)، اثری از منوچهر یکتایی و نقاشی تکی از بهمن محصص هم به فروش‌های بالای یک میلیارد تومان رسیدند.

در هفتمین دوره‌ی حراج تهران 72 اثر ارائه شده بودند که کم‌تر از دوره‌ی پنجم بود، ولی اکثر آثار جزء نمونه‌های طراز اول محسوب می‌شدند.

نکته جالب توجه در این حراج فروش ۷۱ اثر از ۷۲ اثری بودکه برای حراج عرضه شده بود تا باز هم یک رکورد تازه ثبت شود. تنها اثر به فروش نرفته کاری بود ، از جواد رستم شیرازی که مشتری‌ای برای آن در بازار حراج پیدا نشد.

بر اساس این گزارش نخستین چکش هفتمین حراج تهران برای تابلو عکس عباس کیارستمی از مجموعه سفید برفی که قیمت  ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون تومان پیش بینی شده بود، پایین آمد.

Senses haraj 2حسین پاکدل که در چند دوره گذشته به عنوان مجری این مجموعه حراج‌ها نام خود را ثبت کرده است، در شروع گفت: یک سال بدون کیارستمی گذشت و حرف‌های زیادی درباره او زده شد اما قشنگ‌ترین حرف را رفیق قدیمی او سیف‌الله صمدیان بیان کرد و گفت با شناختی که در طول این سال‌ها از عباس کیارستمی داشتم و شیطنت‌ها و شوخی‌های که او داشت، از او بعید نمی‌دانم که وقتی برای سپری کردن مراحل درمان به پاریس اعزام شده است، قصد کرده باشد تا یک فیلم جدید بسازد؛ فیلمی که فعلا پیش تولید آن یک سال طول کشیده است. این احتمال را حتی یک درصد هم می‌دهم که کیارستمی یک جسد بی‌نام و نشان را از بیمارستان گرفته و با نظارت خودش داده شبیه خودش گریم‌ کنند و به ما تحویل دادند و خودش آنجا مانده تا دوره نقاهت را سپری کند و یک روزی می‌آید.

او ادامه داد: کیارستمی همیشه در هنر ایران جاری است، به همین دلیل هفتمین حراج تهران را با اثری از او آغاز می‌کنیم.

این اثر که در اکتبر ۲۰۱۴ در حراج کریستیز دبی ارایه شده بود به مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان فروخته شد.

برای دیدن فهرست کامل و قیمت عرضه شده و قیمت فروش رفته آثار لینک را کلیک کنید.

تاريخ: ۱۳۹۶/۰۴/۱۷
كليد‌واژه‌ها: حراج نقاشان ایران
facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail


نام و نام‌خانوادگی:*
رايانامه:*
تارنما:
نظر شما:

سید بابک میرمبینی
جای بسی مباهات است که چنین حراجی را شاهد بوده ایم. امیدوارم عاملی باشد بر کشف و شکوفایی استعدادهای درخشان.